پایگاه اطلاع رسانی لاشارwww.lasharnews.ir
 

کد متحرک کردن عنوان وب

اینجا یکی از بیمارستان ها ی بزرگ شهر است ؛کودکی هفت ساله را می بینی که بر خلاف سایر همسن و سالانش به جای شیطنت ها و بازی گوشی های دوران کودکی روی ویلچر نشسته و هانگلی او را جهت تعویض  خون هفتگی اش به بیمارستان آورده؛ آری هر هفته روزهای سه شنبه گویا همه چیز برای همّل تمام می شود و به گفته پرستارن در هر نوبت مراجعه، همّل نسبت به دفعات پیشین ضعیف و ضعیف تر و ناامید تر نسبت به گذشته است.گویا او می داند که نهایتا تا 20 سالگی زنده است.

گناه همّل چیست که سرنوشت با او  چنین بازی کند و همه روزنه های امید  به روی او بسته شود؟

همّل می توانست مثل دیگران زندگی کند،عشق بورزد ،به همنوعان خود خدمت کند ودر مقابل دشمنان همانند همّل, قهرمان مردم بلوچ بایستد.اما آه! از سنت های غلط !      

یادم می آید آن روزی را که هانگلی به دنیا آمد ناف او را به اسم پسر عمویش چاکر بریدند. در آن روزها همه اطرافیان هانگلی و چاکر خوشحال بودند که نسل آنها پایدار می ماند و فرزندان آنها به طایفه ی خود خدمت می کنند.اما زمانه جور دیگر رقم خورد. هانگلی چهارده ساله بود که به عقد چاکرشانزده ساله درآمد.یک سال پس از ازدواج آنان هانگلی حامله شد و همه منتظر تولد فرزندی از این زوج سرآمد طایفه بودند، هانگلی فرزندش را به دنیا آورد، دختری خوش سیما که گویا از بهشت به او هدیه داده شده و به گفته اطرافیانش زیبا ترین دختر طایفه است. اما در همان ابتدای تولد مهتاب او رنگ پریده بود و تب های بدون علت داشت، ضعف و بی حالی و کمبود اشتها داشت.مهتاب هر روز رنجورتر و ضعیف تر می شد . خویشاندان پدر و مادر مهتاب آدرس یک تعویذ نویس و دعا نویس را در روستایی که در فاصله 50 کیلومتری از محل زندگی آنان قرار داشت دادند و تعویذ نویس انواع تعویذ های ضد جن ،ضد چشم و نظر را برای مهتاب تجویز کرد. اما با وجود همه اینها حال مهتاب روز به روز وخیم تر می شد تا اینکه در سن سه سالگی به علت نارسایی سیستم قلبی بر پیشانی مرگ بوسه زد و گویی سایه ی تاریکی بر زندگی هانگلی و چاکر افکنده شده و همه چیز برای آنان تمام  شده  و  آن  دو  به  زندگی  ناامید  شدند .

اطرافیان  نیز جهت تسکین  آلام و   دردهای آنان از جمله هایی همچون : قسمت خدا بود،تازه اول زندگی شماست،انشاءالله بچه های بعدی شما سالم هستند و... استفاده کردند.

یک سال از مرگ مهتاب نگذشته بود که خبر حاملگی هانگلی خویشاوندان آنان را خوشحال کرد و چاکر از شنیدن این خبر سر از پا نمی شناخت.   

   هانگلی اوایل دوران بارداری از بیماری های مختلف رنج می برد تا اینکه پس از مراجعه به پزشک و اثبات تالاسمی ماژور بودن جنین او،  پزشکان به او  و اطرافیانش گفتند که تنها راه نجات جنین سقط او قبل از 4 ماهگی می باشد.

    اما اطرافیان هانگلی و خصوصا چاکرو پدرش و پدر هانگلی زیر بار سقط جنین نرفتند  اطرافیان هانگلی با تکرار واژه توکل به خدا و مخالفت با سقط جنین به او تسکین می دادند. اینجا بود که همّل با بیماری تالاسمی ماژور متولد شد و زندگی هانگلی و جیهند را دوباره به تنگنا کشاند و پدر و مادر وی هر هفته ای و شاید هفته ای دوبار او را جهت تزریق خون به بیمارستان می آوردند.آنهایی که با سقط جنین همّل مخالفت می کردند هم اکنون کجا بودند؟یادم نمی اید که یک بار هم که شده هانگلی را تا بیمارستان همراهی کنند!!!

بیماری تالاسمی شایع ترین هموگلوبینوپاتی ارثی جهان است و شایع ترین بیماری ارثی در ایران است. در کشور ایران بالغ بر بیست هزار نفر مبتلا به تالاسمی وجود دارد.این بیماری در کشور ما که بر روی کمربند تالاسمی قرار دارد در حاشیه های دریای خزر و شمال و خلیج فارس و دریای عمان در جنوب شایع تر است.به طوری که در استان هایی همچون گیلان ،مازندران خوزستان ،بوشهر ،هرمزگان ،سیستان و بلوچستان و کرمان 10 درصد مردم حامل ژن بیماری زا هستند. این در حالی است که در سایر نقاط کشور این میزان بین 4-8 درصد است. در کشورهایی نظیر ایتالیا ،قبرس و ساردینیاکه شیوع  تالاسمی بالایی داشتند.در طی دهه های اخیر با اجرای برنامه های مختلف شناسایی و پیشگیری از تولد کودک مبتلا به تالاسمی ماژور توانستند به خوبی بروز تالاسمی  را در کشورشان کنترل نمایند.

       در کشور ایران نیز روش های غربالگری مزدوجین از نظر تالاسمی مینور و مشاوره قبل از  ازدواج  به  عنوان  یک  استراتژی  از  سال 1375  از  سوی  وزارت  بهداشت  و درمان  در  سراسر  کشور   به  اجرا   گذاشته  شده  است و  با  انجام  آزمایش  ساده (complete blood count (CBC پیش  از  ازدواج  زوج های  ناقل  (زوج های  مبتلا  به تالاسمی) غربالگری می شوند و بادادن آگاهی به آنان درباره ی احتمال ابتلا فرزندانشان  به این  بیماری تلاش می شود که از ازدواج این گونه  افراد  با  یکدیگر جلوگیری شود.این کار باعث می شود که تعداد زیادی از آنان از ازدواج با یکدیگر چشم پوشی کنند و از تولد فرزند بیمار پیشگیری شود.

با توجه به اینکه در استان سیستان و بلوچستان بیشتر ازدواج ها توسط عاقد بن محلی و به صورت غیر رسمی و طایفه ای  انجام می گردد و هم چنین مراجعه پس از عقد شرعی به مراکز آزمایش و مشاوره هم از دلایل بالا بودن میزان ابتلا به بیماری های ژنتیکی از جمله تالاسمی در این منطقه می باشد.

لذا  میطلبد زوج های جوان در شرف ازدواج قبل ازعقد شرعی با مراجعه به مراکز مشاوره قبل ازازدواج وانجام آزمایش ساده CBC از تولد و مرگ مظلومانه مهتاب ها و همّلها که بر اثر بی تدبیری و سهل انگاری و سنت های غلطی که بر جامعه حاکم است جلوگیری کنند.آری بر ماست که به جوانانی که قصد ازدواج دارند اطلاع رسانی کنیم که با آزمایش ساده CBC می توان زندگی بسیاری از جگرگوشه هایمان را نجات دهیم.به امید روزی که دیگر هیچ کودک تالاسمی در کشور پهناورمان ایران عزیز و استان سیستان و بلوچستان  متولد نشود.

احسان دادکانی

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 1 شهریور 1394 توسط عبدالمالک زین الدینی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic